Ana SayfaBlogBilgiGoogle Ads

Google Ads

Google Ads reklamcılığı nedir bakıldığında ticaretin temel yapı taşlarından biridir. Bununla birlikte ticaretin şekli ne kadar değişirse değişsin bu şekli uygun olarak bir reklamcılık yöntemi de mutlaka bulunmaktadır. Yani dijital dünya içerisinde hızlı gelişim ile birlikte e-ticaret için de yeni reklamcılık türleri gelişmiş olmaktadır. Birçok konuda öncü olan Google internet reklamcılığı konusunda Google Ads ile etkili bir çözüm sağlanır.

Firmalar Google Adwords nedir, nasıl kullanılır kullanışında fikir sahibi olabilir ve kendi işletmeleri için pratik bir reklam imkanı sağlayabilirler. Google Adwords, her firma için farklı hedefleme olanağı sağlar böylece firmalar reklam kampanyaları ile belirli ilgi alanları ve daraltılmış olan özelliklerle beraber oluşturabilecekler.

Google Ads Nedir?

Google Ads nedir bakıldığında Google aracılığı ile beraber ulaşılabilen ve aynı zamanda her yerde reklam yayınlamayı sağlayan bir reklamcılık hizmetidir. Birçok arama motoru genellikle bu tarz bir hizmet sağlar fakat Google platformu Türkiye başta olmak üzere en fazla kullanılan arama motoru olmaktadır. Bu hizmet ise e-ticaret siteleri için daha önemli hale getirmektedir. Google Ads bakıldığı zaman,

 • Kullanıcı olan kişiler satın almak istedikleri ürünleri, gidecekleri yerleri ve aynı zamanda belirli konular için ne yapacaklarını Google üzerinde aramaktadırlar. Verilmiş reklamlarda, reklam veren sitede Google Ads ile beraber ürün ve hizmetlerle alakalı konumlarda gösterilmesine yardımcı olur.
 • Hem mobilde hem de masaüstünde kullanılması mümkün olan hizmetlerle beraber web sitelerine ziyaretçi çekilebilmektedir ve firmalar potansiyel müşterileri ile iletişime geçerek satışları arttırabilirler.
 • Reklam performanslarında kolay bir şekilde ölçülebilir olmasıyla birlikte e-ticaret sitelerinde Google Ads oldukça cazip gelmektedir ve bu reklamlarla birlikte elde ettiğiniz kazancın oranlarını görebilirsiniz böylece reklam stratejileri daha güçlü olur.
 • Google Ads bakıldığı zaman kullanımlarda reklamların gösterileceği şehir, ülke, gün, yaş, saat ve cinsiyet tarzındaki demografi yapılarda ayarlamalar yapılabilmektedir.

Google Reklam Modelleri Nedir?

Google Ads genellikle standart olan bir görsel, metin ile beraber reklam vermenin ötesinde bir hizmet olmaktadır. Sunulan reklam modellerinde her sektörden kullanıcı sağlanabilir ve kullanıcılar spesifik bir hedef kitleye, doğru bir görüntü, ses ve metin ile beraber ulaşmasına olanak tanımaktadır. Google Ads reklam modelleri konusunda özellikle e-ticaret sitelerindeki hizmet ve ürünleri arama motorunun alışveriş sekmesi ile beraber potansiyel müşterilerine ulaştırır.

Arama ağı reklam modeline bakıldığı zaman belirlenen anahtar kelimeler ile beraber e-ticaret sitelerinde daha öncesinde etkileşimde bulunulan kullanıcılara ulaşılabilir ve reklamlarınız genellikle Google veya iş ortağı web sitelerdeki geçmiş kullanıcılarınızın karşısına çıkabilir. Bunun dışında görüntülü reklam ağı da görsel temelli olan reklam kampanyaları ile doğru hedef kitle bulunabilir.

Son senelerin yükselen trendi olan ve önemli bir Google reklam verme modeli Youtube reklam modelleri içerisinde en elverişli mecralardan biri olmaktadır. Youtube reklamlarında başlangıç aşamasında yayın içerisinde veya videoların yan tarafında bulunan reklam alanında gösterilebilir. Atlanamayan türleri bulunur ve büyük bir çoğunluğu video formatındaki reklamlardır.

Google Ads Önemi Nedir?

Google Ads ile beraber tekrardan pazarlama reklamları konusunda e-ticaret sitesinden alışveriş yapmadan meydana gelen potansiyel müşterileri etkili bir şekilde çekmektedir. Bununla beraber mevcut olan müşterilerinde tekrardan alışveriş yapmaya teşvik için kullanılabilmektedir. Farklı reklam modelleri ile beraber daha bağlantılı bir şekilde çalışabilmektedir aynı zamanda seçilen türdeki reklamlar tekrardan gösterilebilir.

Google Ads ile videolarınız ile etkileşime giren kullanıcılarda Youtube üzerinde web sayfalara veya uygulamalara göz attıkları zaman reklamlarınızla potansiyel müşteri haline gelebilir. Bu reklam modeli ile alışveriş konusunda kararsız kalan müşterilerinde karar vermesinde yardımcı olmaktadır. Örnek olarak bir kullanıcı sepete ürün eklemişse eğer henüz satın alınmamış kullanıcıya sepeti hatırlatır ve satın almaya teşvik eder.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google Ads arama ağı modeli bakıldığında birkaç adımla rahat bir kullanım sağlanabilir. Google Adwords nasıl kullanılır konusunda reklamları kullanırken dikkat edilmesi gereken öncelikli konular bulunuyor. Teknik gereksinimler, hesap yönetimi, farklılık yaratacak reklam ile tanıtım içerikleri, düzenli takip, optimizasyon, raporlama gibi konularda nasıl bir raporlama oluşturulacağı takip edilebilir. Google Adwords belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler,

 • Bütçenizi iyi bir şekilde belirleme aşaması
 • Anahtar kelimelerini analiz etmek ve uygulamak
 • Yer hedeflemelerini iyi yapmak
 • Sonuçları analiz etmek ve optimizasyon yapmak
 • Hem arama hem görüntülü ve hem de reklam ağlarından yararlanmak
 • Açılan sayfada kontrolleri iyi bir şekilde yapmak
 • Müşteri çekme odaklı çalışmak

Gibi durumlara dikkat edildiği zaman Google Ads kullanımı konusunda web sayfanız için nitelikli ve aynı zamanda sürekli bir dönüş sağlamasına olanak sağlar. Google reklamları ile beraber yapmanız gereken tek şey optimizasyonları doğru bir şekilde yapmak ve iyi kontrol ile analiz etmektir. Google Ads genellikle bireysel olarak açılarak kullanılan bir hesap olmaktadır fakat bu konuda iyi bir ekip ile çalışan kişiler ile çalıştığınızda daha fazla dönüş elde edebilirsiniz.

Google Ads Reklam Maliyeti Nedir?

Google Ads ile ayrılacak olan reklam bütçesi konusunda firmalar ile tamamen özgür olmaktadır Google ile reklam bütçesi konusunda web sayfaları özgür bırakmaktadır. Bu tarz bir reklama binlerce TL ayrılabilir veya birkaç yüz TL bütçe de ayrılabilmektedir. Google reklam hesabına bakıldığı zaman bankalar aracılığı ile beraber havale, EFT tarzında ödeme yapılır.

İstenen kredi kartı ile beraber banka kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Otomatik ödemeye bakıldığında Google harcamalar belirli bir sınıra geldiği zaman ödemeyi otomatik olarak çekmektedir. Google Ads reklamları kaç gün yayınlanır bakıldığında oluşturulmuş olan her bir kampanya için maksimum olarak bir harcama sınırı belirlenmektedir. Bütçe bittiği zaman reklam gösterimi kesilmektedir.

Google Adwords Avantajları

Google Ads yani Google Adwords avantajları ile müşterilerin üzerinde bu tarz reklamların gücü çok büyük olmaktadır. Satın alımlar bakıldığında internet üzerinde yapılmaya başlandığı zaman ve aynı zamanda internet reklamlarının önem kazandığı bu dönemde oldukça fazla avantajı bulunur. Google Adwords avantajları bakıldığında,

 • Google Adwords ile yönetmek sizleri reklam çalışmaları konusunda rakiplerinizden ayırmaktadır ve aynı zamanda en ufak ayrıntıları da görünür kılar.
 • Başarılarınızı yukarı taşıyarak çalışmalarınızın doğru hedef kitlesi ile beraber doğru zaman ve yerde buluşmasına olanak sağlar.
 • Google Adwords hizmeti sayesinde hizmet ve ürünler arama sonuçlarında yer alabilir bununla beraber konu ile bilgi ile hizmet veren farklı web sitelerinde seçilen hedef kitleye görülebilir.
 • Google Ads genellikle satışa yönelik olarak reklam oluşturma avantajı sağlar ve aynı zamanda sonuç ve hedef odaklı olan kampanyalar olmaktadır.
 • Düşük maliyetlidir ve bu da Google üzerinde büyük ölçekli olan firmalarla beraber küçük ölçekli firmalarda daha kolay bir şekilde reklam yapmaya olanak sağlar.
 • Kontrol edilebilir bir maliyet avantajı ile birlikte yapılan reklam kampanyaları öncesinde belirlenen bütçe ile bir üst limit konulabilir.
 • Firmalar Google Adwords eğitimi alan kişiler ile çalışabilir ve online pazarlama aracı olan bu reklam modelini daha iyi bir şekilde uygulayabilir, bütçelerini kontrol edebilir ve yarar sağlayabilirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz
Kurumsal

© 2023 · Efyuar · Dijital Pazarlama ve Web Tasarım Ajansı

Start for free.

Nunc libero diam, pellentesque a erat at, laoreet dapibus enim. Donec risus nisi, egestas ullamcorper sem quis.

Let us know you.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar leo.

This is a staging enviroment
Mesaj Gönder
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?